Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Dla ciekawych

Z prezentem przez świat

W czasie Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie obdarowujemy się prezentami. Jest to zwyczaj nie tylko polski, ale międzynarodowy. Różnice kulturowe sprawiają jednak, że to co u nas zostanie przyjęte z radością, w innych krajach może być niestosowne lub śmieszne. By uniknąć kulturowych wpadek warto poznać zwyczaje innych krajów, zwłaszcza, że często są po prostu ciekawe.

Nawet nasi europejscy sąsiedzi mają odmienne od naszych oczekiwania. Na przykład Finowie nie lubią ostentacyjnych prezentów. Jako naród oszczędny i powściągliwy lubią upominki praktyczne: artykuły gospodarstwa domowego lub książki. We Francji dobrze jest podarować swoim bliskim coś inspirującego lub po prostu pięknego, rękodzieło, płytę czy też album z malarstwem lub fotografią. Francuzowi nie wypada przynosić pod choinkę wina, lepszy jest inny szlachetny alkohol lub czekoladki. Grecy poczują się dotknięci osobistymi prezentami typu spinki do mankietów, szal czy czapka, chyba, że znamy ich bardzo blisko. W Wielkiej Brytanii niewygodnym prezentem jest krawat, zwłaszcza w paski bowiem każdy elegancki Anglik ma ich pod dostatkiem. Świętemu Mikołajowi trudno zadowolić Holendrów, lubią gdy prezent ich zaskakuje, ładnie opakowany wynalazek to dla nich idealny upominek.

Większym jeszcze wyzwaniem jest obdarowanie przyjaciół z egzotycznych zakątków świata. Na przykład na Filipinach istnieje zwyczaj przygotowywania prezentów, choćby drobnych, dla wszystkich znajomych osób. Łatwiej pod tym względem jest w Indiach, tu upominki dostają przede wszystkim dzieci. Jeśli jednak przygotowujemy niespodzianki dla dorosłych pamiętajmy by nie były to wyroby wykonane z wołowej skóry – krowy dla Hindusów są święte. Prawdziwa prezentowa etykieta obowiązuje w Japonii. Tu obdarowywanie się prezentami jest bardzo ważne i często symboliczne. Obowiązuje zasada: im ważniejsza osoba tym droższy prezent. Mile widziane są wszelkie upominki rodem z USA. Trzeba jednak uważać by nasz prezent nie kojarzył się w żaden sposób z cyfrą „4”, która oznacza tu śmierć. Podobnie jest w Chinach, gdzie także inne przedmioty kojarzące się ze smutkiem, np. haftowane chusteczki, są nie na miejscu. Chińczycy dają sobie w prezencie czerwone koperty z pieniędzmi w środku. Suma musi być liczbą parzystą. Wielkiego pecha przynoszą upominki takie jak noże, nożyczki, scyzoryki, które oznaczają koniec przyjaźni oraz zegary i zegarki gdyż zapowiadają śmierć. Mile widziane są słodkości, owoce, tkaniny. W wielu krajach azjatyckich nie należy nikomu dawać prezentu w obecności innych osób, ponieważ obdarowany, w obawie przed zazdrosnym „złym” spojrzeniem jest zmuszony podzielić się upominkiem z innymi obecnymi.

W Ameryce Łacińskiej mile widziane są upominki dla dzieci. Jeśli wręczamy prezent dorosłym, możemy się spotkać z odmową przyjęcia – tego wymaga dobre wychowanie w Kolumbii. Dopiero po drugiej odmowie, za trzecim razem prezent zostaje przyjęty. Trzeba więc być cierpliwym i niemal natrętnym jeśli naprawdę chcemy kogoś obdarować.

W krajach arabskich istnieją jeszcze inne zwyczaje. Arabowie lubią dawać prezenty, a obdarowanej osobie wypada odwzajemnić się upominkiem o podobnej wartości. Nie powinno się jednak dawać prezentów dla żony i dzieci gospodarza, chyba, że łączą nas bliskie relacje z całą rodziną. Źle widziane są artykuły spożywcze, bo wskazują na brak gościnności lub słabe zdolności kulinarne pani domu.

Zarówno w krajach europejskich jak i egzotycznych, dla biznesmenów bezpiecznym choć mało oryginalnym prezentem jest kalendarz lub dobre wieczne pióro. A dla płci pięknej? Najlepszym przyjacielem kobiety jak wiadomo są brylanty, sprawdza się więc szlachetna biżuteria, także nieco skromniejsza od diamentowej kolii.

Jednym z najbardziej wyrafinowanych prezentów są wytworne perfumy. Warto jednak znać nieco osobowość osoby, którą chcemy obdarować.


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software