Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Dla ciekawych

Wigilia w firmie

Boże Narodzenie to najbardziej wyjątkowe ze świąt – radosne, nastrojowe, rodzinne i ciepłe. To czas kiedy spotykamy się przy pięknym stole, pełnym długo wyczekiwanych smakołyków, zapominamy o urazach, odwiedzamy bliskich, we wspaniałej woni świątecznych wypieków odpoczywamy od codziennych zmagań. Te bardzo osobiste, domowe święta, dla każdego mają własny niepowtarzalny klimat, a jednak swoją atmosferą łączą nas wszystkich. Także znajomych z pracy, szefów i podwładnych, klientów i dostawców.

W biurach pojawia się ustrojona choinka, a wraz z nią atmosfera świąt. Wiele firm organizuje dla swych pracowników coroczne spotkanie wigilijne, kiedyś zwane „opłatkiem”, a dziś firmową wigilią, czasami włącza się w nią także osoby towarzyszące i dzieci. Możliwości jest bardzo wiele. Święta to bardzo dobry moment na integrację, zbudowanie lub poprawienie atmosfery i pozyskanie przychylności własnej kadry.

Oto kilka praktycznych porad jak urządzić firmową wigilię by stała się okazją do zintegrowania zespołu i nawiązania mniej formalnych kontaktów pomiędzy pracownikami.

Cel
Warto jasno oddzielić sprawy zawodowe od tego typu spotkania i postawić na kontakt towarzyski, rozmowy z pracownikami, wspólne życzenia. Premie, nagrody i wszelkie deklaracje lepiej pozostawić na odrębne spotkanie, by uniknąć kłopotliwych sytuacji. To ma być czas, który łączy.

Dla kierownictwa jest to także okazja do tego, by pokazać swoje ludzkie oblicze. Dobrze jeśli w okresie przedświątecznym właściciel, szefowie firmy i poszczególnych działów znajdą trochę czasu dla swojego zespołu. Takie spotkanie ma znaczenie nie tylko integracyjne, ale i motywacyjne. Pracownicy czują się zauważeni, miłe okoliczności sprawiają, że bardziej utożsamiają się z tym co robią. Poczucie więzi wpływa na efektywność ich pracy oraz dobre relacje wewnątrz firmy.

Rodzaj spotkania
Istnieje kilka stosowanych opcji: spotkanie z pracownikami, kolacja, na którą zaprasza się osoby towarzyszące lub Christmas party połączone z zabawą ze św. Mikołajem dla dzieci pracowników. Wybór rodzaju spotkania zależy od wielkości firmy oraz funduszy na ten cel. Z pewnością zabawa z Mikołajem pozostawia najwięcej wspomnień i emocji, jest jednak kosztowna i powinna być zorganizowania w dniu wolnym od pracy. Jeśli firma organizuje tylko kolację dla pracowników, miłym akcentem na jej zakończenie będzie wręczenie słodkich upominków (tzw. paczek). Warto je wręczyć wszystkim pracownikom, bez względu na to czy posiadają dzieci. Chodzi raczej o symboliczną pamięć niż spełnienie marzeń maluchów o czekoladzie, którą dzisiaj mają na co dzień.

Pracodawca powinien także już na etapie organizowania imprezy zastanowić się czy Wigilia powinna być w trakcie ośmiu godzin pracy, czy też po pracy, pamiętając, że dodatkowe wyjście w przedświątecznym okresie będzie mile widziane jedynie jeśli pracownicy odczują zaangażowanie pracodawcy w odpowiedni nastrój.

Kolacja
Bez względu na wybraną opcję spotkania, główną atrakcją będzie świąteczne menu. Usługi doświadczonej firmy cateringowej to najpewniejsze rozwiązanie. W intensywnym okresie przedświątecznym, lepiej zdać się na specjalistów od organizacji przyjęć i imprez. Naszym zadaniem będzie wtedy tylko akceptacja scenariusza i budżetu. Realizacją zajmie się zespół fachowców, który zadba o szczegóły.

Najczęściej, ze względu na wygodę, firmowe wigilie to spotkania w formie bankietu na stojąco. Dania gorące powinny być wtedy serwowane przez kelnerów przy oddzielnym bufecie, a na stole podaje się zimne przekąski i ciasta. Jeśli podjęliśmy już wysiłek zorganizowania firmowej wigilii, wybierzmy stosowne menu. Nie ograniczajmy go tylko do śledzika i pierogów. Zamówmy ryby w galarecie, pasztety lub tatary rybne, świąteczny bigos, barszcz z łazankami lub zupę grzybową, makowce i pierniki. Jak nakazuje tradycja: „wszystkiego po trochu”. W ofercie dobrej firmy cateringowej znajdziemy też dania bardziej regionalne jak pszeniczna kutia czy kompot z owocowego suszu.

Atmosfera
O ile przy innych firmowych spotkaniach wszelkie dekoracje mogą rozpraszać, o tyle w przypadku Wigilii są wprost konieczne. Tradycyjne drzewko w holu firmy czy na biurku w sekretariacie nie wystarczy by nasza firmowa wigilia była elegancka i ciepła. Ten jeden raz w roku warto zainwestować w wytworne obrusy, ładną zastawę, świąteczne drobiazgi i nastrojowe oświetlenie, zwłaszcza jeśli organizujemy przyjęcie w firmowej sali konferencyjnej. Najkorzystniej, pod względem oszczędności czasu jak również funduszy jest zamówić wigilijny wystrój razem z cateringiem. Mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały. Możemy postawić na tradycję w stylu rustykalnym, wybrać wytworną elegancję lub prostą nowoczesność. Ważne by zarówno dania jak i dekoracje utrzymane były w jednej konwencji. Będzie to podkreślało starania jakich dołożyliśmy by nasi pracownicy poczuli się wyjątkowo. Należy jednak uważać by nie przesadzić z przepychem – szczególnie dotyczy to mniej zasobnych firm, gdzie pracownicy woleliby finansowe prezenty.

Przed spotkaniem warto też zastanowić się nad sposobem składania życzeń, czy w naszej firmie życzenia złoży Prezes wszystkim pracownikom, czy może każdy osobiście łamiąc się opłatkiem. Takie delikatne kwestie powinny być ustalone wcześniej w oparciu o znajomość pracowników i inne zwyczaje firmowe.

Sukces
Nasza firmowa wigilia zakończy się sukcesem jeśli dobrze się do niej przygotujemy, a przygotowanie wnętrza i kolacji powierzymy specjalistom. Pamiętajmy by nie zwlekać do połowy grudnia z rezerwacją restauracji, zamówieniem cateringu czy wynajmem sali. Odpowiednio wcześniej zaprośmy także pracowników.


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software