Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Dla ciekawych

Post

Post jest równie stary jak sama cywilizacja. Pościć, znaczy tyle, co ograniczać ilość spożywanego pokarmu, np. z przyczyn zdrowotnych lub religijnych. W dawnych kulturach oba te rodzaje postów istniały równorzędnie. Post leczniczy ma bardzo długą tradycję. Od zawsze istnieli szamani, uzdrawiacze czy też czarownicy lub kapłani dbający o zdrowie duszy i ciała danej społeczności. Często uważano, że oczyszczając ciało, pomagamy naszej duszy, kiedy ta przeżywa trudności.

Kiedy jednak wraz z rozwojem cywilizacyjnym nastąpiło rozdzielenie funkcji kapłańskich i leczniczych, rozwinął się stan lekarski, zapomniano niemal zupełnie o postach poprawiających kondycję psychiczną. Na wiele dolegliwości pojawiły się specjalne środki farmaceutyczne, a obietnica szybkiej poprawy samopoczucia stała się łatwiejsza i przyjemniejsza od odmawiania sobie przyjemności jedzenia.

Jak pisze Hanna Szymanderska w swojej książce „Kuchnia postna. Przepisy dawne i nowe”, w Polsce post jako terapia powrócił do łask w XVII wieku. Wierzono wówczas, że „post leczy, zaostrza zmysły, podporządkowuje ciało woli ducha, usypia żądze i namiętności, wyzwala poczucie skromności, ukazuje człowiekowi drogę do poznania samego siebie (...)”.  Dziś, wraz z modą na zdrowe odżywianie, a także fascynacją dalekowschodnią medytacją, jogą  i kuchnią, powróciła też moda na post, a nawet lecznicze głodówki.

We wszystkim jednak potrzebny jest umiar i rozsądek. Bo to, co leczy może też zaszkodzić. Uważa się, że ktoś, kto jest ogólnie zdrowy, może sobie pozwolić na czasowe (nie za długie) ograniczenia w diecie. Głodówki jednak lepiej by były przeprowadzane pod okiem lekarza, ponieważ zarówno nadmiar jak i brak składników odżywczych osłabia organizm. Osoby chore na serce, cukrzycę czy nerki radykalne diety powinny konsultować ze specjalistą.


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software