Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Apetyt na kulturę

Orientalna uczta z Kayah

A wszystko zaczęło się od koncertu  piosenek wywodzących się z kultury żydowskiej na warszawski Festiwal Singera.  Kayah od wielu lat jest zafascynowana wschodnimi brzmieniami. W efekcie na najnowszej płycie znalazło się jedenaście pięknych utworów, od pieśni Żydów sefardyjskich czy aszkenazyjskich, po słynną „Jidisze Mame" (cudnie rozpisaną na jazzowe nuty), czy przejmującą „Warszawo ma".„Transoriental Orchestra" otwiera „Kondja Mia", w której słychać nawet mantry tybetańskich mnichów.

Kayah śpiewa w ladino, po arabsku, macedońsku, hebrajsku, w Jidysz i po polsku. To pokazuje, jak rozciągnięta była w przestrzeni wędrówka Żydów, a także wpływ, jaki obce kultury wywarły na ich twórczość. Z różnych stron świata są także muzycy, których Kayah zaprosiła do współpracy przy tym projekcie. Produkcją i aranżacją utworów zajął się Atanas Valkov, znany kompozytor muzyki filmowej. Oprócz niego na albumie można też usłyszeć Jahiara Azima Iraniego, Rameshgara, George''a Antoniva, czy Pako Sarra. Na akordeonie zagrał Marcin Rozynek. A w chórkach zjawiskowy głos Iwony Zasuwy, której solowy śpiew w „Ajde Jano" za każdym przesłuchaniem sprawia, że po ciele przechodzą ciarki.

Album składa się z dwóch krążków. Na pierwszym mamy jedenaście utworów, na drugim polskie wersje trzech piosenek, a także spokojniejsze „El Eliyahu" oraz „Kicy Bidy I Bokha" - pieśń autorstwa Papuszy do muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza. Całość ubrana jest w bardzo ładne zdjęcia i opowieści Kayah o poszczególnych utworach.

I jeszcze przesłanie całej płyty - „Świat jest tak piękny, bo jest różnorodny. Powinniśmy cieszyć się jego bogactwem". Cieszmy się więc słuchając muzyki, która jest uniwersalnym językiem...


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software