Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Smaki

Finał karnawału

Ostatni karnawałowy tydzień to czas przede wszystkim uciech dla podniebienia. Już w staropolskich czasach tłusty czwartek upływał na jedzeniu i piciu, a stoły, zwłaszcza te w bogatych domach uginały się od wykwintnych potraw. I to nie tylko słodkich. Serwowano wówczas dziczyznę, pieczone sarny i zajęcze combry, kuropatwy, indyki i jarząbki. Pito szlachetne wina reńskie i burgundzkie, wytrawne nalewki i słodkie poncze.

W domach chłopskich kasza była tego dnia okraszona, a czasem podawano mięso w rosole i swojskie kiełbasy. Wreszcie, w tłusty czwartek nigdzie nie brakowało drożdżowych racuchów, blinów, pączków i chrustów.

To właśnie jadanie pączków w karnawale stało się tradycyjnym polskim obyczajem. Najbardziej wykwintne, a zarazem najbardziej tradycyjne były pączki warszawskie z nadzieniem z róży, pudrowane lub w lukrze.

W przeszłości, tłusty czwartek był także dniem kobiecych biesiad i zbaw. Panie, zwłaszcza miejskie kramarki, żartowały sobie tego dnia z przechodzących obok straganów mężczyzn. Był to tylko wstęp do szalonych zabaw ostatkowych. W czasie ostatnich trzech dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu starano się najeść i napić na zapas, wytańczyć, wyszaleć. Miały te zabawy jednak także swą głęboką, bardziej obrzędową wymowę. Wiele z tańców i śpiewów wyrażało troskę o pomyślny wzrost roślin i urodzaj. W ostatni karnawałowy wtorek dojrzałe, zamężne kobiety zbierały się w karczmie i brały ją we władanie. Tego jednego dnia kobiety bez obawy o swą reputację mogły żartować, zamawiać wódkę i tańczyć wykrzykując życzenia urodzaju.

W tym roku, zbieg okoliczności sprawia, że Dzień Kobiet obchodzimy w ostatki – mamy okazję urządzić karnawałową biesiadę z tańcami i życzeniami. Możemy pożartować też nieco z panów. I oczywiście skosztować karnawałowych wypieków. Zatem wesołej zabawy!


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software