Kanał na Youtube Fanpage na Facebook


06-29-2016

Dla ciekawych

Bankiet

To eleganckie słowo oznacza wystawne przyjęcie urządzane zwykle w celu uczczenia jakiejś osoby lub uświetnienia uroczystości. Czym różni się od zwykłej kolacji?
Bankiet zasiadany to najekskluzywniejsza forma przyjęcia. Rządzą nim pewne zasady i ramy czasowe. Spotykamy bankiet śniadaniowy i obiadowy.

Ten pierwszy to zazwyczaj uroczyste śniadanie wydawane o godzinie 12.00-12.30 ej do 13.00. To niezbyt długie spotkanie, np. u ambasadora z okazji jakiegoś festiwalu lub na cześć honorowego gościa - polityka lub artysty. Bankiet obiadowy wydawany jest po godzinie 20ej i trwa do 3 godzin. Na bankiecie obowiązują stroje wizytowe (podczas śniadania) lub wieczorowe (w przypadku obiadu). Obsługiwany jest zawsze przez zespół kelnerów, także w eleganckich strojach i o nienagannych manierach. 

Menu bankietów zasiadanych jest jednolite na cale przyjęcie dla każdego, nie ma możliwości wyboru potraw z karty dań. Bankiet zaczyna się przywitaniem w hallu lub oddzielnej sali kieliszkiem wina lub szampana i o jednej godzinie wszyscy goście proszeni są do sali konsumpcyjnej gdzie zajmują miejsca przy stołach zgodnie z rozmieszonymi biletami wizytowymi, lub z pomocą obsługi.

Obecnie coraz modniejsze stają się bankiety tzw. angielskie, a także mieszane zasiadane i angielskie. Bankiety typu angielskiego to skromniejsze i mniej uroczyste przyjęcia, organizowane w godzinach wieczornych z okazji pożegnania lub przywitania ważnych gości, podczas konferencji zjazdów lub delegacji. Goście obsługują się sami, korzystając ze stołów bufetowych ustawionych w centralnym punkcje sali konsumpcyjnej. Z boku mogą być ustawione stoliki, dla osób które wybrały już dania ze stołu bufetowego i chcą porozmawiać lub spędzić czas w mniejszym gronie. Jest to jednak bankiet przede wszystkim odbywający się w formie stojącej. Poza stołem głównym na sali znajdują się stoliki kelnerskie pomocniczce, na których ustawione są zastawy oraz sztućce. Ponadto kelnerzy mają za zadanie częstować lub roznosić ewentualny alkohol. Istnieje też taka możliwość, że alkohol znajduje się w innej sali lub w specjalnie ustawionych w tym celu stołach, gdzie można przysiąść i skorzystać z menu napojów alkoholowych oferowanego podczas danego bankietu. Stroje na bankiecie angielskim w zależności od okazji mogą być swobodniejsze, ale wciąż wizytowe.


Lunch Service, ul. 11 Listopada 28b, 05-816 Michałowice / Warszawa, NIP: 822-10-06-608, tel. 22 578 08 80, E-mail: catering@lunchservice.com.pl

© Lunch Service 2019

Design & Software